Nedjelja, 6 listopada

Prema ovim izmjenama, liječnici su obvezni prijaviti policiji svako zdravstveno stanje koje pacijenta čini nesposobnim za vožnju dulje od šest mjeseci.

Ova mjera je uvedena kako bi se povećala sigurnost na cestama te zaštitili svi sudionici u prometu.

Ako liječnici procijene da privremena zdravstvena tegoba, poput naglog pogoršanja vida, trajati kraće od šest mjeseci, pacijente će upozoriti i evidentirati stanje u medicinskoj dokumentaciji, ali ih neće prijavljivati policiji.

To znači da će se pacijentima dati prilika da se oporave bez ozbiljnih pravnih posljedica, ali uz naglasak na odgovornost i sigurnost.

Prema novom pravilniku, vozači s ozbiljnim zdravstvenim problemima, kao što su teške neurološke bolesti, ozbiljni psihijatrijski poremećaji, teška srčana oboljenja ili kronični problemi s dišnim sustavom, neće smjeti upravljati vozilom. Liječnici su dužni o ovim slučajevima obavijestiti policiju kako bi se spriječile potencijalne nesreće.

Ministarstvo zdravstva naglašava da je cilj ovih mjera povećati sigurnost u prometu, smanjiti broj prometnih nesreća uzrokovanih zdravstvenim problemima vozača te osigurati da na cestama budu samo oni koji su fizički i psihički sposobni za vožnju.

Što izrečeno upozorenje znači u slučaju nesreće?

Bez obzira na njenu duljinu, sve tegobe koje utječu na sposobnost upravljanja vozilom ulaze u medicinsku dokumentaciju vozača. Evidencija u medicinskoj dokumentaciji mora obavezno sadržavati vrstu izrečene mjere kao i njeno trajanje.
Taj podatak je posebno važan ako vozač sudjeluje u prometnoj nesreći, jer će s jasno upisanim upozorenjem odgovornost biti potpuno na vozaču, a ne i na liječniku. Nakon nesreće sudskim putem se može ući u spis i utvrditi da se vozač nije pridržavao izrečene zabrane, što ga u potpunosti stavlja u poziciju krivca za navedenu nesreću.
Ako se uvidom u zdravstveni karton dokaže da je krivnja na nesavjesnom vozaču jer vozi bez valjanog dopuštenja, to će se zasigurno odraziti i na odluku osiguravajuće kuće o isplati štete, bude li za to osnova.

Koja su to stanja koja utječu na izricanje upozorenja ili zabranu?

Nisu sva zdravstvena stanja jednako opasna, ali svojim utjecajem na psihofizičko stanje pacijenta-vozača mogu biti krucijalna u nekim situacijama u prometu te bilo fizički, bilo psihički, onemogućiti vozača da pravodobno reagira ili uoči na vrijeme moguću opasnost.
To se može odnositi na jake glavobolje, išijas, upalu očiju, akutni stres, postoperativno stanje i sva druga stanja koja ometaju koncentraciju u vožnji ili iziskuju liječenje lijekovima koji mogu omesti vozačevu svijest za vrijeme vožnje.
Ako je pacijentu novodijagnosticirana epilepsija, moždani udar, multipla skleroza, šećerna bolest, apneja ili gubici svijesti, izriče mu se zabrana upravljanja motornim vozilom i obavještava se policija.

Može li se upozorenje ili zabrana ukloniti prije vremena?

Ukoliko liječnik procijeni, može Vas pozvati na ponovni pregled kako bi provjerio ima li promjena u Vašem zdravstvenom stanju za vrijeme trajanja zabrane upravljanja vozilom.
Ako niste suglasni s izrečenom zabranom, a dobili ste upozorenje koje ne traje dulje od 6 mjeseci, možete se žaliti i u roku od 15 dana od izricanja zabrane, obaviti pregled kod specijalista medicine rada u svrhu utvrđivanja zdravstvene sposobnosti za upravljanje motornim vozilom.

Što je krajnji cilj uvođenja izmjena u Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača?

Prvenstveno se želi postići veća sigurnost za sve sudionike u prometu, s obzirom na raznoliku paletu bolesti i lijekova koji značajno utječu na nečiju sposobnost upravljanja motornim vozilima. Pri čitanju svakog lijeka koji nam propiše doktor, uvijek postoji i rubrika koja se odnosi na utjecaj tog lijeka na naše vozačke sposobnosti, ali nažalost mnogi ih previde ili ne shvaćaju ozbiljno.
Cilj Pravilnika nije u tome da se stvori konfliktni odnos između liječnika i pacijenta-vozača, već da svatko preuzme svoj dio odgovornosti za opću sigurnost. Niti liječnik može garantirati za pacijenta koji ne surađuje, niti se vozač s izrečenim upozorenjem ili zabranom može skrivati iza liječnika u slučaju nesreće.

Ne možemo utjecati na to koje će nas tegobe i zdravstvena stanja zadesiti, ali možemo biti odgovorni građani i poštivati upute koje dobijemo, kako možda zbog kratkotrajne nesposobnosti ne bi doveli svoj život i život drugih u opasnost.

Izvor : novilist.hr / osiguraj.me / Link : novilist.hr / osiguraj.me / Foto : ilustracija embargo.hr

Djeli.
Exit mobile version