Na jučerašnjoj press konferenciji gradonačelnika Tomislava Tomaševića izneseni su šokantni podaci o postupanju s problemima sanacije odlagališta Jakuševac, koji dodatno produbljuju našu zabrinutost zbog sigurnosti građana, zaštite okoliša i odgovornosti institucija. Kao što znamo, prošle godine u studenom dogodio se veliki odron na Jakuševcu, no prema jučerašnjim informacijama, od tada do eksplozije mjesec dana poslije u prosincu prošle godine, ništa konkretno nije poduzeto. Iznenađujuće je što su tek nakon eksplozije odgovorni u Zagrebačkom holdingu odlučili pročitati stare dokumente iz 2008. i 2012. Čitajući te čak 10 godina stare dokumentu došli su do zaključka da je problem s odvodnjom vode iz odlagališta? A sve što se događalo od 2012 ih ne zanima? Kako im uopće pada na pamet donositi zaključke na temelju 10 godina starih dokumenata bez uvida u trenutno stanje i to onda plasirati javnost da je eksplodirala voda? Kako voda može eksplodirati?
S obzirom na ozbiljnost situacije, pitamo – što se dogodilo s najavljenom analizom stručnjaka koja je trebala biti provedena nakon eksplozije? Naime, gradonačelnik Tomašević je u prosincu prošle godine objavio kako su angažirani neovisni stručnjaci koji će obaviti detaljnu analizu stanja Jakuševca. Međutim, ti rezultati do danas nisu prezentirani javnosti, a transparentnost i odgovornost prema građanima moraju biti prioritet. Zašto su ti rezultati skriveni? Što oni otkrivaju o stvarnom stanju Jakuševca i poduzetim (ili ne poduzetim) koracima za njegovu sanaciju? Građani Zagreba zaslužuju odgovore i jasne informacije, a ne neprestane odgode i šutnju.
Gradonačelnik je danas također naveo kako je prva faza sanacije odlagališta u tijeku. No, stvarna situacija na terenu pokazuje suprotan prizor – na Jakuševcu nema nikakvih radova. Građanima je poznato da su u prosincu prošle godine uklonjena tri vozila, nakon čega su radovi prekinuti. Takav nemaran i neorganiziran pristup sanaciji alarmantno ukazuje na nedostatak stvarne volje i odlučnosti da se problem sustavno riješi. Zašto su radovi stali, i kada će se, ako ikada, konkretne aktivnosti nastaviti? Građani, a posebno stanovnici u neposrednoj blizini Jakuševca, žive u stalnom strahu od mogućih novih incidenata i zagađenja koje ovo odlagalište predstavlja.
Posebno nas zabrinjava odnos nadležnih prema zakonskoj proceduri i ulozi institucija. Naime, odgovorni u Holdingu, umjesto da se fokusiraju na sanaciju, ovaj tjedan smo saznali da osiguravaju dokaze putem Općinskog suda u Novom Zagrebu, što ukazuje na svojevrsno “igranje policije” i birokratski formalizam, umjesto jasnog fokusa na rješavanje problema. Samo sudac istrage i DORH mogu provoditi istragu i nitko drugi! Priču da istragu vodi Općinski sud gradonačelnik Tomašević je danas netočno iznio jer Općinski sud ne može voditi nikakvu istragu. Tražimo od gradonačelnika Tomaševića točnu informaciju o kakvom je procesu riječ pred Općinskim sudom u Novom Zagrebu, tko su strane u tom procesu te broj tog procesa kako bi javnost bila upoznata što se zapravo događa. Nadalje tražimo da objavi sudsku odluku na koju se poziva da ne smije raditi sanaciju Jakuševca. Osim toga, gradonačelnik Tomašević je iznio i nejasne navode o preliminarnim rezultatima sudskih vještaka, iako vještaci inače daju jedino konačne rezultate. Ova kontradiktorna i dvosmislena komunikacija s javnošću dodatno pobuđuje sumnju u iskrenost i transparentnost.
Pozivamo Grad Zagreb i Zagrebački holding da hitno preuzmu odgovornost za trenutno stanje na Jakuševcu. Građani zaslužuju potpuno i istinito informiranje o svim poduzetim koracima, rezultatima analiza te transparentan plan sanacije. Gdje su rezultati angažirane neovisne analize iz prosinca prošle godine i zašto nisu podijeljeni s javnošću? Zašto su radovi na prvoj fazi sanacije zaustavljeni, i koji su daljnji planovi za sigurno i odgovorno upravljanje ovim odlagalištem? Očekujemo hitnu reakciju nadležnih, kao i konkretne mjere koje će osigurati sigurnost stanovnika Zagreba i zdravlje našeg okoliša.
Udruga “Bolje možemo” poziva sve građane, organizacije, političare i medije da se aktivno uključe u praćenje ove problematike te da zajednički osiguramo odgovorno upravljanje i zaštitu okoliša u našem gradu. Sanacija Jakuševca ne smije ostati mrtvo slovo na papiru – vrijeme je da preuzmu svoju dužnost i dokažu da im je javno dobro na prvom mjestu ili neka odstupe!
Vinko Kojundžić, predsjednik Udruga “Bolje možemo”
„Stavovi i mišljenja izneseni u ovom tekstu su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stavove redakcije ili portala.”