Nedjelja, 8 rujna

Kako doznajemo, financijskim planom VMO Mašićeva za 2024 sredstava za 2024 godinu smanjena su za cca 50.000,00 eura u odnosu na ranije proračune mjesnog odbora,  što je ekstreman pad sredstava kojima VMO ne može ispunjavati svoju primarnu ulogu te se postavlja objektivno pitanje čemu postojanje VMO-a u takvim okolnostima i bez alata. Sve je jasnije da vladajući u Gradu na ovaj način provode prikriveni plan zatiranja rada, uloge i uopće potrebe za postojanjem mjesne samouprave u Zagrebu. Istovremeno se za kulturu odnosno javne potrebe u kulturi i kulturne programe u Gradu u 2024 godini (kultura je samo jedan od niza sličnih primjera i pouzdano signifikantan) izdvaja više od 168 milijuna eura što je za 73 milijuna više nego prije tri godine. U tom balonu za javne potrebe u kulturi izdvaja se dva puta više sredstava nego prošle godine.

Na tom pragu u sferi kulturnih aktivnosti Grad i gradonačelnik Tomašević vrlo izdašno upravo ovih mjeseci doznačuju sredstva civilnom sektoru, gdje se iz perspektive jednog mjesnog odbora i njegovih potreba radi o izuzetno visokim sredstvima, kojima bi se da su raspoređena po načelu razmjernosti mogli biti riješeni mnogi bitni problemi i potrebe građana ovog i drugih mjesnih odbora. Interesantno je i za primijetiti da se u tim udrugama iz civilnog sektora kao osnivači i odgovorne osobe uglavnom nalaze vodeći ljudi platforme Možemo. Dakle, novac koji nije pao s neba već ga u proračun uplaćuju svi porezni obveznici Grada Zagreba, na jedan dobro osmišljen pa i suptilan način izvlači se iz ukupne mase i dodjeljuje, a činjenice pokazuju onim udrugama i privatnim tvrtkama koje su bliske gradskoj vlasti, platformi Možemo i Tomaševiću.

Zašto, ako su dužnosnici platforme Možemo toliko stručni u djelovanju kroz svoje udruge, sa kako se proklamiraju visokim kompetencijama u pojedinim područjima, nisu svoja znanja, a što bi bilo normalno, profesionalno i nadasve politički opravdano i potrebno ta svoja znanja sada kada su na vlasti prenijeli u gradske institucije jer to se od dužnosnika , stručnjaka i profesionalaca i očekuje. Radi se upravo suprotno od očekivanja građana, te duboko razočaravajućim modelom ponašanja gradske vlasti po ocjeni i mišljenju mnogih sugrađana na nemoralan i neprimjeren način gradski novac izvlači iz proračuna te dodjeljuje podobnima, udrugama koje onda za taj novac tobože pružaju usluge gradu i građanima iako su te usluge mogle i trebale u velikoj većini izvršiti i isporučiti ustanove i institucije u vlasništvu Grada!

Sada dolazimo do pitanja definiranja prioriteta.

Nije li se taj novac mogao i morao transparentnije raspodijeliti po načelu razmjernosti potreba i nužnih prioriteta, posebno u kontekstu financijske i funkcionalne decentralizacije mjesne samouprave kao temeljnog oblika ostvarivanja zajedničkih interesa i potreba građana. Svi znamo u kakvom je trenutnom stanju primjerice komunalna, prometna i druga gradska infrastruktura drugo da i ne spominjemo.

Izdvajamo nekoliko vrlo zanimljivih primjera dodjele financijskih sredstava:

Primjer 1.

Udruga „Kontenjer“ čija je koordinatorica i odgovorna osoba Tereza Teklić članica Možemo vijećnica i potpredsjednica MO Kustošija i bliska suradnica gradonačelnika Tomaševića dobila je preko 100.000,00 eura, dakle u manje od mjesec dana 103.075,00 eura sjelo je na račun udruge i njezinih denominacija – povezanih društava jednako i više.

Primjer 2.

Multimedijalni institut (MI2) organizacija koja je proizašla iz Sorosevog Otvorenog društva… čija je odgovorna osoba Teodor Celakoski gradski vijećnik platforme Možemo i najbliži suradnik gradonačelnika Tomaševića. Njegova udruga unazad mjesec dana dobila je 62.000,00 eura uz denominacije – povezana društva ove udruge.

Primjer 3.

Udruga „Domino“ kojoj je osnivač Gordan Basanac aktualni saborski zastupnik platforme Možemo dobila je za svoje aktivnosti unazad mjesec dana 100.000,00 eura namjenjenih za javne potrebe u kulturi.

Primjer 4.

Udruga „Prostor rodne i medijske kulture K-Zona“ čiji je programski direktor Noah Kraljević (poznat iz afere Zambija) vijećnik stranke Možemo koja udruga je unazad mjesec dana dobila gotovo 20.000,00 eura.

Primjer 5.

Tvrtaka „Hulahop“ koja se bavi proizvodnjom filmova, video filmova i televizijskog programa, vlasnice Dane Budisavljević simpatizerke platforme Možemo u čijoj je kampanji intenzivno sudjelovala. Unazad mjesec dana tvrtka „Hulahop“ dobila je preko 100.000,00 eura.

Ovakvih primjera ima više desetaka iz čega je razvidno da se zahvaljujući podignutoj visini proračunskih sredstava za kulturu i javne potrebe u kulturi, sada iz tog balona dodjeljuje istaknutim liderima stranke Možemo, prijateljima gradonačelnika kao i simpatizerima platforme Možemo koji su bili angažirani u kampanji stranke proračunski novac Zagrepčana. Na dijeljenju novca šakom i kapom osuđivali ste bivšeg gradonačelnika, a sada upravo to ova gradska vlast radi. Kako se primjerice posljedično moglo onda dogoditi da uz toliko kompetentne i kvalificirane stručnjake za pisanje projekata u tim udrugama i privatnim tvrtkama koje primaju izdašnu pomoć Grad izgubi 320 milijuna eura koje će sufinancirati EU, a sve zbog loše pripremljenog projekta i dokumentacije…

Epilog Gradu, nikom ništa.

Postavlja se pitanje ima li po Vašem mišljenju i razmišljanju u predočenim činjenicama elemenata koji potencijalno sugeriraju na koruptivno ponašanje, posebno u dijelu političke korupcije, nepotizma i pogodovanja stranačkim prijateljima i simpatizerima platforme Možemo do eklatantnog sukoba interesa kod gradskog vijećnika Možemo Teodora Celakoskog ili vijećnice Možemo Tereze Teklić, vijećnika Možemo Noaha Kraljevića ili pak saborskog zastupnika Gordana Bosanca (koji su samo vrh sante leda). Što mislite, je li ovo po Vama zakonit, legalan i transparentan, a u konačnici i moralan način raspodjele proračunskih sredstava?

Opće je poznato da Grad grca u smeću, nepokošenih i neodržavanih javnih površina, prometnog kaosa, kupljenih prometala iz prošlog stoljeća, nepripremljenih projekata, potkapacitiranosti za uspješnost pri dobivanju sredstava iz EU fondova… Notorna je činjenica kako je velik broj aktivista, a sada i članova stranke Možemo djelovao i djeluje u prostoru kulture i ne čini li Vam se kakao je sasvim razvidno u ovome što se radi postojane elemenata „plaćanja“….

Razmislite….

Djeli.
Exit mobile version