Četvrtak, 19 rujna

Hrvatski premijer i šef HDZ-a Andrej Plenković je rekao da se u HDZ-u pripremaju za predsjedničke izbore, te da su proveli internu anketu koja pokazuje velike želje za promjenom na dužnosti predsjednika Republike i da imaju nekoliko potencijalnih kandidata koji mogu pobijediti.

U zadnje vrijeme špekulira se da bi izgledni kandidat HDZ-a za pobjedu protiv još aktualnog predsjednika Hrvatske Milanovića mogao biti akademik Željko Reiner.

“Anketa govori o tome da su velike želje za promjenom na dužnosti predsjednika Republike među anketiranim biračima i građanima. Imamo nekoliko potencijalnih kandidata koji mogu pobijediti”, kazao je Plenković novinarima nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a. Plenković je najavio kako će u idućim danima voditi razgovore s potencijalnim kandidatima, imati proces konzultacija unutar stranke ali i sa drugim strankama koje bi bile spremne podržati njihovog kandidata.

Naime, po našim informacijama Plenkovićeva potencijalna nominacija Reinera kao protukandidata Milanoviću izazvala je značajan interes i špekulacije u javnosti. Uz Reinerovu etabliranu političku pozadinu i iskustvo, usporedba njegove politike i ideologije s Milanovićevom dodaje intrigantan sloj nadolazećim izborima za predsjednika Hrvatske. Reinerova nominacija na političko okruženje među Hrvatima mogla bi potencijalno promijeniti dinamiku i ishode izbora, pružajući hrvatskim glasačima perspektivu za da ih napokon predstavlja predsjednik Hrvatske koji će biti dostupan i onim malim običnim ljudima a ne samo povlaštenoj političkoj eliti. U konačnici, odluka hoće li glavni strateg hrvatske politike, hrvatski premijer i šef HDZ-a Andrej Plenković predložiti Reinera imat će značajan utjecaj na političku klimu i percepciju građana o predstojećim izborima.

U razmatranju potencijalne nominacije Reinera kao protukandidata Milanoviću, bitno je ispitati Reinerovu političku pozadinu i iskustvo. Reiner, istaknuta figura unutar političkog krajolika u Republici Hrvatskoj, donosi bogato iskustvo na stolu, nakon što je služio na različitim položajima koji su oblikovali njegovo razumijevanje upravljanja i kreiranja politike kroz HDZ, njegov doprinos u prethodnim ulogama daje uvid u njegov stil vodstva, procese donošenja odluka i pristup rješavanju ključnih pitanja s kojima se zemlja suočava. Razumijevanje Reinerovog političkog puta i postignuća presudno je u procjeni njegove prikladnosti za predsjedničkog kandidata i njegove sposobnosti da se učinkovito snađe u složenosti političke arene. To će akademik bez problema svladati.

Akademik Reiner hrvatskoj javnosti vrlo dobro je poznat po svom stavu o raznim političkim pitanjima, uključujući ustavne promjene i nastojanja za demokratizaciju. Suprotstavljanje Reinerovih predloženih politika i ideologija s Milanovićevim može se rasvijetliti da su akademiku važni prioriteti i vizija za društveni razvoj naše zemlje.

Odluči li Plenković predložiti Reinera kao protukandidata Milanoviću, to bi moglo signalizirati značajan pomak u dinamici HDZ-a na hrvatsku politiku, utjecati na percepciju birača, stranačke strategije i ukupnu izbornu klimu.

Odluka da se Reiner postavi kao natjecatelj ima potencijal za preoblikovanje saveza među političkim strankama, mobilizaciju baza podrške i uvođenje novih narativa vjerodostojnosti i kulture u političku arenu. Kao takav, Željko Reiner jedini je pretendent koji može pobijediti Milanovića, a ulozi su veći no ikad.

Reiner jedini može pobjediti Milanovića na predsjedničkim izborima?

Željka Reinera na predstojećim predsjedničkim izborima čeka težak zadatak suparništva s aktualnim predsjednikom Zoranom Milanovićem. Kako bi dobio priliku u ovoj izbornoj borbi, Reiner mora usvojiti proaktivan pristup i usredotočiti se na adekvatnu pripremu za kampanju koja slijedi. Za Reinera je ključno da ne podcijeni izazov koji postavlja Milanović; stoga bi se trebao pripremiti za istinsko natjecanje umjesto da ga tretira kao puku stratešku igru. HDZ, vladajuća stranka, prepoznaje nužnost postavljanja jakih kandidata kako bi se učinkovito suprotstavili Milanovićevim potencijalnim izbornim strategijama, naglašavajući važnost postojanja snažnog protukandidata poput Reinera u utrci. Osim toga, s obzirom na vremenska ograničenja i potrebu za temeljitom pripremom, imperativ je da Plenković, Reiner i njihov tim počnu planirati rano i posvete dovoljno vremena osmišljavanju kampanje iu odnosima s javnošću. Odluku o izboru kandidata za HDZ ne treba odgađati jer rani odabir daje dovoljno vremena za fokusiranje na ključne teme kampanje i poboljšanje imidža kandidata u javnosti. Dok se unutar HDZ-a raspravljalo o alternativnim kandidatima poput dr. Primorca i predsjednika Sabora Jandrokovića, Stiera i nametnutog Gavrana, očito je da će Reinerova kandidatura biti najznaznačajnija u stranačkoj izbornoj strategiji, te zahtijeva promišljen i odlučan pristup za učinkovito verbalno natjecanje protiv Milanovića.

Reiner rođen je u Zagrebu 1953. gdje je završio osnovnu školu i Klasičnu gimnaziju, a 1976. je diplomirao na Medicinskom fakultetu. Na Sveučilištu u Zagrebu doktorirao je 1982. godine, nakon čega je specijalizirao internu medicinu u Zagrebu i Hamburgu. Na postdoktorskom usavršavanju bio je u Oklahoma Cityju.

Za docenta je izabran 1986., a dvije godine kasnije prvi put je izabran za redovitog profesora Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Dodijeljen mu je naziv “Fellow of the Royal Society of Physicians” – FRCP London, “Fellow of the European Society of Cardiology” – FESC i “Fellow of the American College of Cardiology” – FACC.

Devet je godina bio pročelnik Kliničkog odjela Klinike za patofiziologiju KBC Zagreb, nakon čega je izabran za predstojnika Klinike za unutrašnje bolesti. Od 2003. godine pročelnik je Zavoda za metaboličke bolesti, pa pročelnik Katedre za internu medicinu Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Od 2010. godine član je Savjeta Sveučilišta u Zagrebu.

Od 2004. do 2012. godine Reiner je bio ravnatelj KBC Zagreb gdje se istaknuo izgradnjom i opremanjem bolnice koja je danas jedan i pol puta veća nego što je bila prije njegovog mandata.

Član je Akademije medicinskih znanosti Hrvatske od 1990., a osam godina je bio njen predsjednik. Bio je član-suradnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU), a od 2006. godine je njihov redoviti član – akademik. Voditelj je Odbora za aterosklerozu HAZU-a. Reiner je počasni član Akademije medicinskih nauka Bosne i Hercegovine.

Bio je član Izvršnog odbora Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), najvišeg upravljačkog tijela te organizacije kao drugi Hrvat u povijesti. Član je Upravnog odbora Svjetske udruge za aterosklerozu.

Objavio je mnogobrojne znanstvene i stručne radove, gostovao na sveučilištima u SAD-u i Europi, te je predavao na nizu europskih i svjetskih kongresa.

Član je znanstvenih odbora gotovo svih europskih i svjetskih kongresa iz područja ateroskleroze i kardiologije. Vodio je više znanstveno-istraživačkih projekata, član je uredništava i recenzent više uglednih međunarodnih časopisa.

Bio je i glavni tajnik Hrvatskog liječničkog zbora (HLZ), a sada je član odbora za izbor novih “fellows” ESC.

Reiner je autor nekih ključnih europskih smjernica – Europskih smjernica za liječenje dislipidemija, te je koautor Europskih smjernica za prevenciju kardiovaskularnih bolesti.

Bio je predsjednik Povjerenstva za lijekove i povjerenstva za dodjelu naziva primarijus, kao i član tročlanog međunarodnog komiteta za dodjelu značajne svjetske nagrade iz medicine “Leon Bernard Prize”.

Akademik Reiner član je Društva hrvatskih književnika i autor nekoliko knjiga poezije.

Kao dragovoljac je sudjelovao u Domovinskom ratu te je odlikovan brojnim civilnim i vojnim odličjima.

Od 1998. do 2000. godine bio je ministar zdravstva u Hrvatskoj, a od 2010. je predsjednik Nacionalnog zdravstvenog vijeća RH. Član je Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb Hrvatskoga sabora. Godinu dana je bio potpredsjednik Odbora za znanost, obrazovanje i kulturu Hrvatskog sabora. Član je Odbora za međuparlamentarnu suradnju, zamjenik člana Izaslanstva Hrvatskog sabora u Parlamentarnoj dimenziji Srednjoeuropske inicijative, a od 2012. godine je potpredsjednik Hrvatskog sabora. Mada je bio i predsjednik Hrvatskog sabora u turbulentno vrijeme kada je HDZ ostvarivao uzastopne pobjede protiv Milanovića kao premijera.

Predstojeći predsjednički izbori na kojima je Željko Reiner spreman suprotstaviti se aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću značajno su političko polje borbe koje naš premijer Plenković dobro razumije. Ma hajde da kažemo istinu, Plenković je doktorirao hrvatsku političku kaljužu i pokušava od nje napraviti vjedodostojnost, stoga bez imalo pretjeranog razmišljanja može istaknuti važnost pravodobnog odabira kandidata za stranku HDZ, ističući da rano donošenje odluka omogućuje strateško planiranje i učinkovito komuniciranje ključnih poruka kampanje prema hrvatskim građanima obuhvačajući širi spektar birača od centra na desno pa od centra na lijevo.  Kako bi se uspješno suprotstavio Milanoviću, Reiner mora zauzeti proaktivan stav i pokazati aktualnom predsjedniku Milanoviću da je njegovo vrijeme prošlo svršeno vrijeme. Sve u svemu, čeka nas zanimljiva politička bitka, a u konačnici premijer Plenković je taj koji odlučuje i očekuju pozitivnu ocjenu hrvatskih građana.

Tekst i foto: Božidar Bebek/ Totalno HR

Djeli.
Exit mobile version