Stvaralački nemiri u Muzeju grada Splita
Split, 11. rujna 2024. – Izložba „Stvaralački nemiri“ Frane Missije otvorena je 10. rujna u Staroj gradskoj vijećnici na Narodnom Trgu (Pjaci), a na izložbi su neki radovi prvi put predstavljeni javnosti jer su naknadno pronađeni ili su prispjeli iz Amerike, nakon smrti tog poznatog splitskog umjetnika. Izložba je otvorena u povodu 100. obljetnice Missijinog rođenja, organizirali su je Muzej grada Splita i autor izložbe Dalibor Prančević, kao i umjetnikova supruga Jelena Missia, a može je se razgledati do 3. studenoga ove godine.
– Muzej grada Splita je svojim poslanjem uključen u stvaranje odnosa koji umjetnici razvijaju sa svojim gradom. Iako primarno povijesni muzej, likovne zbirke i galerijski prostori daju jedinstvenu priliku muzejskim kustosima da, samostalno ili u suradnji s vanjskim stručnjacima, kreiraju sadržaj iznimne umjetničke i kulturološke vrijednosti, kao što je i ova izložba – ističe Vesna Bulić Baketić, ravnateljica Muzeja grada Splita. Dodala je kako je veza između toga muzeja i Missije duboka jer se upravo Muzej grada Splita pojavljuje kao prvo mjesto Missijine samostalne izložbe 1962. godine, a u istom muzeju je 2019. godine promovirana i njegova monografija.
Autor izložbe Dalibor Prančević bavi se proučavanjem likovnog opusa Frane Missije već desetak godina, tijekom kojih je realizirao nekoliko izložbi i napisao Missijinu monografiju „Lutajući slikar“.
– Tijekom pisanja monografije sam imao priliku boraviti u New Yorku, što je jako koristilo u istraživanju umjetnikovog života i okruženja, uključujući i mjesta koja je posjećivao i hortikulturu Centralnog parka, uz koji je živio. Sve je to pomoglo i učinilo mogućim ovu izložbu, koju sam nazvao „Stvaralački nemiri“ jer najbolje opisuje Franinu znatiželju i njegov pristup likovnom istraživanju i radu – kaže Dalibor Prančević, izvanredni profesor na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Splitu. Profesor Prančević napominje kako je izložba zamišljena kao kritička retrospektiva, koja odabire i analizira najbolje dijelove likovnog stvaranja Frane Missije. Posebno zanimljivim smatra ciklus apstraktnih kompozicija, koje je umjetnik realizirao krajem 1950-ih, kao i slike iz ranih 1960-ih, na kojima uvodi neslikarsku materiju i time propituje granice i mogućnosti slikarstva. Autor izdvaja i ciklus grafika iz 1970-ih i početka 1980-ih, na kojima umjetnik otiskuje umnožene realne predmete, a ističe i prikaze snažnih sportašica, kojima Missia prkosi tradicionalno maskuliniziranoj ideji sporta, uvodeći žene kao glavne subjekte u discipline, koje zahtijevaju znatnu fizičku snagu. Posebno je apostrofirao i Missijin rad u scenografiji, a na izložbi se mogu vidjeti radovi iz svih Missijinih stvaralačkih faza, kao i sačuvane skulpture.
Izložbu u povodu jubilarne 100. godišnjice rođenja splitskog umjetnika smatra jako važnom i njegova supruga.
– Frano je bio vrlo skromna, samozatajna osoba, a najveći dio svoga života je proveo u inozemstvu, najduže u Parizu i New Yorku. Vjerojatno je zbog toga njegovo djelo slabo poznato u Hrvatskoj. Ni jedna njegova slika nije izložena u nekom muzeju ili galeriji u Hrvatskoj. Zato se nadam i duboko vjerujem da će ova izložba znatno pridonijeti da Frano Missia na velika vrata uđe u povijest umjetnosti Hrvatske. Najviše od svega bih željela da se što prije i za moga života nađe kulturna institucija u Hrvatskoj, koja bi dostojanstveno izložila javnosti Franina djela. To bi bio Franin i moj poklon našoj domovini Hrvatskoj – zaključuje Jelena Missia, Franina supruga.
Izvor : objava za medije Muzej grada Splita / Foto : Autor fotografija: Vojko Bašić