Ponedjeljak, 16 rujna

Nezavisni vijećnik gradske četvrti Maksimir Andrija Ćurković otkrio javnosti i upozorio na nebrigu grada Zagreba o zaštićenoj povijesnoj školi na Remetama.

Naime, Stara škola u Remetama je pod zaštitom gradskog ureda zaštite kulturne baštine i ovo je sramotno i od države i grada da su dozvolili da sve propadne, napomenuo je Ćurković.

Remetska škola iz 1858. godine predstavlja važan dio kulturne baštine Hrvatske. Smještena je u Remetama, malom naselju u Zagrebu, i jedna je od najstarijih školskih zgrada u tom kraju. Izgrađena je 1858. godine, u vrijeme kada su obrazovni i kulturni centri imali ključnu ulogu u razvoju društvene zajednice. Zgrada škole sačuvana je kao simbol povijesti obrazovanja i tradicionalne arhitekture tog doba.

Danas je Remetska škola pod zaštitom Ministarstva kulture Republike Hrvatske kao dio kulturne baštine. Ministarstvo se brine o njezinu očuvanju, restauraciji i održavanju kako bi se zgrada sačuvala za buduće generacije te nastavila služiti kao podsjetnik na bogatu povijest ovog kraja. Ovaj status omogućuje zaštitu od propadanja i priliku za korištenje u kulturne i edukativne svrhe, doprinoseći očuvanju kulturnog identiteta.

Kroz svoju dugu povijest, škola je prošla različite faze i prenamjene, ali je ostala važno mjesto okupljanja i obrazovanja. Očuvanje takvih objekata doprinosi ne samo lokalnoj zajednici već i kulturnom pejzažu cijele zemlje.

Remetska škola je u vrlo lošem stanju, s urušenim krovom i oštećenom unutrašnjošću. Zgrada izgleda zapušteno, s gomilom srušenog materijala, što sugerira da nije redovito održavana. Ovo stanje predstavlja ozbiljnu opasnost za daljnje propadanje i može ugroziti povijesnu i kulturnu vrijednost objekta.

Ako je škola pod zaštitom Ministarstva kulture, ovakva situacija zahtijeva hitne restauratorske radove kako bi se spriječilo potpuno urušavanje i sačuvala autentičnost zgrade. Potrebna je brza intervencija kako bi se obnovila ne samo struktura nego i kulturno-povijesni značaj škole za lokalnu zajednicu i širu javnost.

Autor : embargo.hr / Foto : embargo.hr

 

Djeli.
Exit mobile version